Spring til indhold

En personlig garderobe i flotte nuancer

I huset fra 1936 bor Sarah og Rasmus, der også kendes som Lakserytteren. Den unge familie har renoveret hjemmet ud fra præmissen om, at noget vil leve længe, og andre elementer er mere flygtige.

Hjemme hos
Rasmus og Sarah
  • En personlig garderobe i flotte nuancer

Parret ønskede et lidt mørkt og roligt udtryk til deres nye soveværelse, og indretningen bruger farver som et gennemgående greb til at opnå det. Garderoben er fra Frame-serien, og den er malet i en supermat specialfarve, der matcher farverne i resten af huset. De gennemgående farver giver en ro, når man bevæger sig rundt i hjemmet.

Greb
Dot greb

velvalgte detaljer

Et personligt udtryk

Rasmus har selv malet kunsten på loftet med udgangspunkt i Sarahs ønsker til tema og stemning. De bordeaux garderobelåger kan passe sammen med mange forskellige farver, så hvis parret en dag ønsker et nyt udtryk i rummet, kan de male væg og loft igen.

Soveværelsets lette gardiner lader lyset spille på de supermatte overflader, der absorberer lysets skær mere end det reflekteres.

indretning

Se hjemmets øvrige rum