Køkkenrum med varme og udsyn
Maj-Britt og Filip har bygget deres hjem selv – et moderne selvbyggeri i et klassisk 60'er-70'er kvarter. For at bevare kvarterets karakter har de valgt gule mursten og fladt tag, som passer naturligt ind i omgivelserne.
- Hjemme hos
- Maj-Britt og Filip
- Køkkenserie
- Forest
Køkkenet er hjemmets hjerte og er indrettet som et stort alrum med plads til hele familien og deres forskellige aktiviteter. Køkkenet åbner sig let mod stuen, hvor der er plads til ro og fordybelse.
Helheden er gennemført med et tydeligt blik for sammenhæng i både materialer og stemning. Et køkken, hvor funktion og æstetik går hånd i hånd.
- Bordplade
- Stål
- Greb
- Lounge greb
- Armatur
- Quooker
- Vask
- Blanco
- Ovn
- AEG
- Vinkøleskab
- AEG
- Kogeplade
- BORA
materialer
Nøje afstemte materialer
Køkkenet er designet uden overskabe, hvilket giver et let og luftigt udtryk. De fingertappede skuffer i egetræ tilfører både varme og et naturligt, nordisk præg. Materialerne er nøje afstemt – egetræets varme toner suppleres af messingdetaljer og spots med varm belysning. Som en del af køkkenets udtryk bryder en bænk køkkenets linjer og giver plads til at nyde udsigten.


60'er-nostalgi og moderne æstetik
Materialerne er valgt med sikker hånd. Her mødes 60'er-nostalgi og moderne æstetik i en balanceret helhed. Gulvet i beton har et let terrazzo-look, og det sorte Troldtekt-loft dæmper lyden og giver rummet en ro både i udtryk og akustik. Højskabene i sort laminat matcher loftet og understreger følelsen af ro og sammenhæng. Bordpladen i stål er slidstærk og patinerer med smukke brugsspor, der afspejler rummets varme nuancer – uden at være blank.



Indretning

















